NYELVOKTATÁS a KONELI ISKOLÁKBAN
2017. február 11. írta: KONSTRUKTÍV ÉLETVEZETÉS ISKOLÁJA

NYELVOKTATÁS a KONELI ISKOLÁKBAN

Ma már nem kérdés, hogy a nyelvtudás az életben komoly előnyökkel járhat

 

Nyelvoktatás a KONELI Iskolákban

 

A Nyelvtudás jelentősége

 Manapság, az Európai Unióhoz való csatlakozásunk után egyre inkább felértékelődik a nyelvtanulás jelentősége. Sorra indulnak a nyelvtanfolyamok, a kutatók pedig egyre inkább a korai nyelvtanulás hatékonyságát és szükségességét, és fontosságát hangsúlyozzák.

Kulturális szempontból sem elhanyagolható, hogy az egyén szintjén a személyiség minél többoldalú kibontakoztatása, társadalmi szinten pedig kultúránk és értékeink nemzetközi megismertetése, nemzetközi kapcsolataink erősítése érdekében szükséges, hogy idegen nyelvet tanuljunk. Az idegennyelv-tudás hozzájárul más kultúrák megismeréséhez is, ami elősegíti saját nemzeti identitásunk kialakítását és erősítését is.  

Gazdasági szempontból az egyén szintjén a nyelvtudás elősegíti a munkahelyi elhelyezkedési lehetőségek javulását, társadalmi szinten pedig az idegen nyelvet jól beszélők számának növekedése jelentős mértékben hozzájárul a foglalkoztatottság emelkedéséhez, az ország versenyképességének növeléséhez.

A több idegen nyelv ismerete, sikeresen előmozdítja a nyitott szemléletmódot, egyben elősegíti az új piacokhoz és új üzleti lehetőségekhez való hozzáférést. A nyelvtudás hiánya lehet elsősorban az oka annak, hogy az üzleti lehetőségekkel nem tudunk megfelelően élni. Ezt az Európai Bizottság üzleti fóruma és neves magyar tudósok is megerősítik.  

A nyelvtudás előnyei

Mára már megtapasztalhattuk, hogy az emberek, népek, kultúrák közeledésének alapja a jó és helyes kommunikáció. A mindennapi életben rengeteg olyan helyzet teremtődik, amelyben nyelvtudás nélkül nem vagy csak nehezen lehet boldogulni, ezért az idegen nyelvek ismeretének ma igen magas a társadalmi értéke, hiszen a hasznossága egyértelmű.

 

A Magyar emberek nyelvtudása

forrás: http://www.google.hu/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwjzxOXXrcbOAhXFDxoKHfD0DjkQjRwIBQ&url=http%3A%2F%2Fwww.pageobudapest.hu%2Fmaterials%2Fdownload%2F48&bvm=bv.129759880,d.ZGg&psig=AFQjCNFjaqTFa6pWQ8Ofxct7FI6Emb0okg&ust=1471451360052639&cad=rjt
 

„Óriási lemaradásunk van az európai átlaghoz képest, amit mihamarabb pótolnunk kell. Az EU lakosságának 44 százaléka tud idegen nyelven kommunikálni, de vannak olyan országok (pl. Luxemburg, Hollandia, Dánia és Svédország), ahol csaknem mindenki képes társalogni egy idegen nyelven. A Gallup Intézet felmérése szerint a közép-európai országok polgárai közül a magyarok használható nyelvtudása csak a bolgárokéhoz és a törökökéhez képest jobb, azaz a magyarok csupán 25 %-a képes a saját bevallása szerint legalább 1 idegen nyelven megértetni magát. Ennek az eredménynek hazánkat illetőleg leginkább a korábbi, még 15-20 évvel ezelőtt is meglévő rossz nyelvtanítási szemlélet volt az oka, mely során kizárólag nyelvtan- és fordításközpontú klasszikus módszerrel oktatták az idegen nyelvet.”

Nyelvtanulási lehetőségek: Család és Intézményi rendszer

 

Óvodai nyelvtanulás az állami rendszerben

„A korai nyelvtanulás pozitív hatást gyakorolhat a gyerekek nyelvi kompetenciáira, növeli az önbizalmukat, jótékony hatással van a kiejtésre, és a kommunikációs stratégiák alkalmazására. Az óvodai idegen nyelvi nevelés általános bevezetésével kapcsolatos ellenérvek a következők:

Szervezési nehézségek, a folytathatóság kérdése Azok a gyermekek, akik már az óvodában részt vettek idegen nyelvi foglalkozásokon, sok esetben nem tudják folytatni a nyelvtanulást az általános iskolában, egyrészt, mivel sok helyen nem kezdődik el első osztálytól az idegennyelv-oktatás, másrészt, ha elkezdődik is első osztályban, nem biztos, hogy ugyanabból a nyelvből.

Életkori sajátosságok, Kutatások alátámasztják azt a tényt, hogy a kisgyerekek idegen nyelvi fejlődésének üteme lassú, lényegesen lassúbb, mint a serdülő vagy fiatal felnőtt nyelvtanulóké.

Az óvodai nevelés és az óvónőképzés növekvő költségei miatt a jelenlegi gazdasági helyzetben nem vállalható, hogy az óvodában államilag finanszírozott idegen nyelvi nevelés induljon. A kutatók véleménye két kérdésben mindenképpen egyezni látszik14,

A korai nyelvoktatás speciális feladat, melyet csak speciális felkészültségű óvoda pedagógusok tudnak jól ellátni, · a folytathatóság kérdése: ne menjen veszendőbe a befektetett energia.’- forrás: fehér könyv nyelvoktatás

 

Általános Iskolai és Gimnáziumi  nyelvtanulás az állami rendszerben

„A 110/2012 (VI. 4.) Korm. rendelet a Nemzeti alaptanterv kiadásáról, bevezetéséről és alkalmazásáról (NAT) szerint a nyelvoktatás továbbra is a 4. évfolyamtól kötelező, de a szabályozás nem zárja ki, hogy az iskolák meghatározott feltételek mellett már az első évfolyamtól is tanítsanak

A szabályozás értelmében, a gimnáziumban és a szakközépiskolában két nyelv, a szakiskolában pedig egy nyelv tanítására van lehetőség. Az óraszámok változóak a fenntartó lehetőségei és a helyi tanterv szerint. A jelenlegi szabályozás szerinti kétszintű érettségi az idegen nyelvek esetében közép és emelt szinten a négy nyelvi készséget méri, és a nemzetközileg elfogadott Közös Európai Referenciakeret (KER) követelményeire épül. Az emelt szintű idegen nyelvi érettségi államilag elismert nyelvvizsgának számít: 60%-os eredmény felett B2, 40-59% között pedig B1 komplex (korábban C típusú) nyelvvizsgával egyenértékű. Az új (nyelvi) érettségi vizsga szabályozásáról a nemzeti köznevelésről szóló törvény érettségi vizsgával kapcsolatos végrehajtási utasítása fog rendelkezni.  

A középfokú oktatásban az első nyelv esetében a tanulók átlagosan kétharmada kezdő vagy alapszinten tanulja azt a nyelvet, amelyet már az általános iskolában is33 tanult. Ez felveti az általános iskolai nyelvoktatás hatékonyságának kérdését. Hozzájárul ehhez az is, hogy a középiskolai nyelvtanárok nem alapoznak az általános iskolából hozott nyelvtudásra, hanem az egyszerűség kedvéért kezdik kezdő szintről indítják az osztályokat.

Az első és második nyelvet tanuló 9. évfolyamos diákok megoszlása programonként a nyelvtanulás szintje szerint (%) 34”  - forrás: Fehér Könyv nyelvtanulás

Családi nyelvtanulás

 A kisgyermekkori nyelvtanulás, másik fontos helyszíne a család. A 18-19. századi családtörténetek leírásában szerepel a nevelőnők mellett felnövő kisgyerekek öt-hat éves korukra tökéletesen, játszva megtanulták a nevelőnők anyanyelvét is. A kisgyermekkori nyelvtanulásban sokat segít az is, ha a szülők is tudnak idegen nyelven és néha az otthoni közös játékok során felidéznek, gyakorolnak pár szót a kicsikkel. Akár családi ünnepek alkalmával egy-egy idegen nyelvű dal eléneklése

Időközben azonban változott a társadalom, fejlődött a technika. Manapság inkább a médiában, számítástechnikában és a turizmusban, használatos az idegen nyelv, mint 'családi' nyelvoktatás. Nyugat-Európa több országában,  már sok kisgyerek beszél és ért idegen nyelveken. Leginkább úgy hogy a filmeket nem szinkronizálják a televíziókban. Hasonlóképpen hasznosak ez ügyben az eredeti nyelveken hozzáférhető irodalmi művek és az idegen nyelvű folyóiratok nagy választéka.

Turizmus nyelvtanulás

A másik lehetőség a turizmus. Egy-egy külföldi nyaralás alkalmával a gyerekek a tengerparton, a vízben, a hotelben nagyon hamar megtanulják megértetni magukat a helybeli gyerekekkel, kiváltképp akkor, ha a nyaralás esetleg több hétig is eltart. Ilyenkor előjön a gyerekek passzív szókincse is és könnyedén létesítenek kapcsolatot a hasonló korú idegen gyerekekkel.

KONELI Iskolák nyelvtanulási lehetőségei

A korai nyelvtanulás rendkívül lényeges szerepet játszik a nyelvtanulás egész életen át tartó folyamatában. Fontos azonban, hogy ez motiváló formában történjen a gyermekek életkori sajátosságainak figyelembevételével.

 Milyen nyelvek?

A KONELI Iskolákban, a pedagógiai program alapnyelve a magyaron felül az angol nyelv lesz. Német nyelvet indítunk fakultatív formában, illetve terveink szerint a kínai nyelv, mint a jövő gazdasági nyelve is elérhető lesz az iskoláinkban.

 Mennyi időkeret?

Az angol nyelvet a gyermekek minden nap fogják tanulni, életkorukhoz igazítva. Azok a gyermekek, akik nem az első osztályokban kapcsolódnak be, úgynevezett 'szintelérő' fakultatív angol kurzusokat fogunk biztosítani. A további nyelvek, fakultatív formában lesznek elérhetőek, melyek több szinten fognak indulni.

 Milyen formában?

A KONELI Intézmények nagy hangsúlyt fektetnek a korszerű eszközök használatának, bővebben itt olvashat róla: 

 

 

 További információ és jelentkezés: www.koneli.hu

Email: info@koneli.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://koneliiskola.blog.hu/api/trackback/id/tr9011830175

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása